29 listopada 2013

Wierszyki dla dorosłych

Zaskakujące. Absurdalne. Komiczne. Groteskowe. Dosadne, ale i ordynarne. Wyuzdane. Dwuznaczne. Jednym słowem – współczesne. Takie są limeryki Rafała Bryndala zebrane w zbiorze i opatrzone tytułem „O pewnych panach i paniach, czyli numery z każdej sfery”. 

Lapidarne w warstwie tekstowej, limeryki potrafią być nader wymowne. W sugestywny sposób charakteryzują swoich bohaterów, ich mikroświat, w którym buduje się akcję. Dają wyraz kunsztowi autora – gdyż ze względu swoją epigramatyczną, zwięzłą formę eliminują słabych twórców, niepotrafiących zadbać o estetykę i zgodność utworu z wymogami gatunkowymi (wszak ważne jest by limeryk składał się z pięciu wersów o układzie rymów aabba), spuentować go w odpowiedni sposób – najczęściej prześmiewczy lub niedorzeczny. A porządny limeryk, jak sam autor przyznaje, powinien być „śmieszny i odrobinę nieprzystojny”.

Limeryki Bryndala cechuje pewną lekkość, świeżość i swoboda, co sprawia, że czytelnik chętnie po nie sięga. Niejednokrotnie wywołują one uśmiech, ale też zawstydzają lub też skłaniają do pewnych luźnych przemyśleń. 

Całość opatrzona jest zabawnymi ilustracjami Marka Raczkowskiego, które, wertując książkę, układają się w pozy taneczne Bryndala (wszak był on uczestnikiem VI edycji „Tańca z gwiazdami”). 

Zbiorek „lekkich” wierszyków dla nieco starszych odbiorów, to świetny sposób na poprawę zimowego nastroju, ale też świąteczny prezent. Polecam!„Limeryki. O pewnych panach i paniach, czyli numery z każdej sfery”, Rafał Bryndal. wyd. W.A.B. 
liczba stron: 160

Moja ocena: 7/10

* źródła zdjęć:
pierwsze od góry: Lubimy czytać
drugie: zdjęcie autorskie strony z książki

10 komentarzy:

 1. Hmm, jakoś mnie nie ciągnie, ale jakbym miała na półce, to pewnie bym przeczytała i się ochoczo pochichrała ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, pośmiać się można. Szczerze przyznawszy to książkę dostałam, a choć wcześniej o niej nie słyszałam, to zapewne, gdybym spotkała ją w księgarni - bym ją ominęła, myśląc: "Dajcie spokój, stary chłop a rymowanki pisze".

   Usuń
 2. Powiem szczerze, że nie przepadam za limerykami, ale mimo to tym razem zrobię wyjątek, ponieważ bardzo cenię i lubię specyficzną osobowość pana Bryndala i ze względu na niego chętnie zapoznam się z powyższą pozycją.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo miło mi czytać, że jesteś zainteresowana. Myślę, że jeśli rzeczywiście się skusisz, nie pożałujesz :)

   Usuń
 3. To co zupełnie innego, a ja lubię takie wyzwania. Z chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fakt! Na świąteczny prezent książka jest idealna! : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście, jeśli dana osoba jest śmieszką i potrafi się zdystansować. W innych wypadkach może się obrazić... :)

   Usuń
 5. Jak będę miała okazję od kogoś wypożyczyć to może to i zrobię.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...