17 kwietnia 2014

Zobaczyć iskry

Gdy wszystko wokół sprzysięga się przeciw tobie, gdy cały twój miastenie budowany świat w mgnieniu oka przeistacza się w kupkę mało istotnych frazesów i ideałów, kilka niezrealizowanych marzeń oraz garść niespełnionych ambicji, masz już dość. Nie masz siły na więcej. Nie dziwię się, w końcu jesteśmy tylko ludźmi. Potykamy się, upadamy, z trudem podnosimy i walczymy o to, by wreszcie nadać własnemu życiu sens i zobaczyć w nim iskry… 

Ich odkrycie nieco ułatwia debiutancka powieść Grażyny Kamyszek pt. „Zobaczyć iskry”- powieść ucząca zawziętości, niepoddawania się w trudnych sytuacjach, napełniająca optymizmem i wiarą w lepsze czasy… Autorka w niezwykle wiarygodny sposób wykreowała historię młodej dziewczyny Renaty, która wraz z utratą pracy, musi radykalnie zmienić własne życie. Mimo ukończenia studiów wyższych, jest ona niejako zmuszona do wyjechania za granicę i zatrudnienia się jako opiekunka osób starszych. Liczy na to, że tam, zagranicą, w Niemczech uda jej się odnaleźć sens, uporządkować własne życie i zaprowadzić w nim harmonię. Niestety, już sam początek pracy okaże się tragiczny – zapoznawcza rozmowa z podopiecznym zakończy się jego nagłym pogorszeniem zdrowia i atakiem serca… Dlaczego ów staruszek zareagował na jej widok w tak emocjonalny sposób? Co się z tym wiąże? Czy mimo wszelkich przeciwności Renata odnajdzie się w pracy zagranicą? Czy wytrwa? Jak ułożą się jej losy z podopiecznymi i pracodawczynią - apodyktyczną i wymagającą kobietą? I wreszcie – czy zobaczy upragnione iskry? 

Książka Grażyny Kamyszek to opowieść o życiu współczesnych ludzi – wiecznie zagonionych, a mimo wszystko poszukujących wytchnienia i miłości - w której zza humorystycznej osłony nierzadko wygląda gorzka prawda o obecnych realiach. To także studium wiedzy o ludzkich typach osobowości. Każdy bohater jest tu inaczej nakreślony, jest zindywidualizowany i złożony (postać babci Renaty jest fenomenalna - ile w tej kobiecie wigoru, jaka jest jej przewrotność i pomysłowość!).  Autorka posługując się prostym, komunikatywnym językiem oraz układając fabułę obfitującą w niespodziewane zwroty, tworzy powieść niezwykle realistyczną. Przecież życie jest takie samo – także potrafi zaskoczyć!

Wszystkim spragnionym lekkich, lecz niepozbawionych głębi historii, polecam tę książkę. Co prawda, czas poświęcony na jej lekturę mija błyskawicznie, ale refleksje i pozytywny wdzięk opowieści zostają na dłużej! 

Książkę udało mi się zdobyć w konkursie zorganizowanym przez Cyrysię. Autorka przesyłając mi powieść, utrwaliła na niej swą obecność, zostawiając piękną dedykację: „Zobaczyć iskry” Grażyna Kamyszek, wyd. Białe Pióro
liczba stron:255
Moja ocena: 7,5/10

19 komentarzy:

 1. Gratuluję książki i fantastycznej dedykacji :) Książka zapowiada się ciekawie więc kiedy trafi się okazja z pewnością przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Cieszę się, że udało mi się Cię zainteresować :)

   Usuń
 2. Ja również gratuluję i jestem szczerze zainteresowana książką :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam o tej książce wcześniej, ale zapowiada się ciekawie. Gratuluję wygranej i miłej dedykacji :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Cieszę się, że książka przypadła Ci do gustu:)
  Gratuluje również pięknej dedykacji.
  Pozdrawiam cieplutko!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byłam prawie tego pewna - Tobie przecież się spodobała. A to jest już gwarancja!
   Dziękuję i również pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Nie słyszałam o tej autorce. Jestem głodna polskich pisarzy, więc chęcią przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo. To tak jak ja. Lubię i cenię współczesnych polskich autorów i staram się ich czytać jak najwięcej.

   Usuń
 6. Jeszcze raz Ci gratuluję wygranej i cudownej dedykacji! :)
  To już 3 pozytywna recenzja tej książki, którą czytam :)
  Możliwe, że będę miała możliwość przeczytania tej powieści dzięki uprzejmości zaprzyjaźnionej blogerki z czego bardzo się cieszę, bo jestem ciekawa tej książki :)
  Wiem, że przekonujesz się do e-booków :). Jeśli jesteś zainteresowana akcją z przeczytaniem książki przed premierą to napisz do mnie maila (mój adres e-maila znajdziesz u mnie w zakładce kontakt :) ).
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Mam nadzieję, że uda Ci się przeczytać tę książkę. Powinna Ci się spodobać.
   Dziękuję za informację. Już do Ciebie napisałam
   Pozdrawiam również :)

   Usuń
 7. Wspaniała dedykacja, gratuluję :) Mam tę książkę w planach, bo bardzo chcę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że się na niej nie zawiedziesz.

   Usuń
 8. Miło otrzymać książkę z taką dedykacją od autorki;) Sama tematyka powieści - interesująca. Ale, jeżeli przeczytam, to głównie ze względu na postać głównej bohaterki;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo miło :)) (mówiąc nieskromnie)
   Jest ona pomyślana i ciekawie skonstruowana. Warto!

   Usuń
 9. Mogłaby mnie zainteresować jako forma motywacji żeby się nigdy nie poddawać :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak, naprawdę może dać silnego "kopniaka - motywatora".

   Usuń
 10. Świetny blog ♥
  Jestem tutaj po raz pierwszy i jestem pewna że wrócę na pewno !
  zapraszam do mnie może obserwacja? ♥

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...