15 maja 2014

Look up

Dziś zamiast recenzji - film. Niezwykle krótki, ale wymowny. Wstrząsający i wzruszający. Dotykający aktualnych problemów. Do granic - prawdziwy.


Niestety, to, o czym mowa w filmie staje się coraz bardziej realne. I to przeraża. Nie twierdzę, że portale społecznościowe są złe, ba, czasami okazują się naprawdę przydatne. Jak wszystko to, z czego korzystamy z umiarem i rozsądkiem. Żadne jednak facebooki, twittery etc. nie zastąpią bezpośredniego kontaktu z drugim człowiekiem. Nigdy! Owszem, zajmą czas, odsuną na moment znudzenie, ale nie wypełnią pustki, a jeszcze ją pogłębią... Zgadzacie się z tym? Co myślicie o portalach zastępujących coraz bardziej więzy międzyludzkie i ludziach ślepo wierzących w ten wątpliwy postęp elektroniki?

Na dziś to tyle - uciekam :)
Do następnego napisania!
Pozdrawiam! 

30 komentarzy:

 1. Masz racje. Mnie też się wydaje, że portale społecznościowe zaczynają wypierać nasz rzeczywisty kontakt z drugim człowiekiem. Ograniczamy się do internetowego pisania zamiast spotkać się z tym kimś w realu, bo tak wygodniej. Nawet ostatnio byłam zszokowana tym, że moja parafia (a mieszkam w małej wsi) ma swój fan page na Facebooku :) I tak sobie pomyślałam, ze niedługo to nie będziemy przychodzić do kościoła tylko ksiądz przez ,,kamerkę'' mszę odprawi :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cóż, teraz prawie wszytko wokół ma swój fan page. To trochę chore.
   Z mszą to wcale nie taki odrealniony pomysł, skoro wspomina się o spowiedzi przez Internet...

   Usuń
 2. Fajny filmik, wzruszyć się można i człowiek naprawdę ma chęć wyłączyć komputer i telefon :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A żebyś wiedziała. Gdy oglądałam go pierwszym razem, to naprawdę poleciała mi łezka...

   Usuń
 3. Mądry film. Zawsze trzeba zachować umiar, we wszystkim. Internet i portale społecznościowe nie są złe. Złe jest, jeśli zastępują Ci prawdziwe życie i prawdziwe spotkania z ludźmi. Kilku osobom powinnam go pokazać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak - zgadzam się. A poza tym pewnie wszyscy znamy takie osoby...

   Usuń
 4. Niezwykle poruszający filmik. I zgadzam się z nim w 100 %, to co teraz dzieje to jest tragedia. Ja facebooka mam od roku, gdzie moi znajomi jak chcieli mnie zaprosić na "fejsie" to się dziwili, że ja w ogóle go nie mam. Niedawno wyłączyłam, a ponownie aktywowałam dla informacji co do szkoły- nic więcej tam nie robię. Nie rozumiem fenomenu "lajków", fotek itp. Za komputerem siadam tylko by zajrzeć na blogosferę, ewentualnie jakieś pomoce naukowe czy wyszukiwanie ciekawostek.
  Nic dodać, nic ująć co do tego filmu. A swoje pociechy spróbuję wychować bez zbędnej technologii, bo to co teraz ma miejsce- tragedia. Sobie spróbuj wyobrazić, że sześcioletnia córka mojego ojczyma zarozumiałym tonem zaczęła mi nad uchem gderać, gdy czytałam książkę, coś w tym stylu : "Po co czytasz? A wiesz co dostałam na święta? Tableta. A ty miałaś kiedyś tableta? Nie? (odparłam, że nie potrzebuję) To ty dziwna jesteś" I poszła sobie. Dodam tylko, że ona jeszcze nie umie dobrze czytać, za lekcje nie chce się brać a już ma telefon i tablet i to jej w głowie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu też nie chodzi o to, by piętnować zaraz portale społecznościowe, bo one z zamysłu są dobre i mogą naprawdę okazać się przydatne, ale jeśli człowiek potrafi z nich umiejętnie korzystać. Ja np. nie rozumiem po co, na fb tyle aplikacji, gier i innych zapychaczy i zabieraczy czasu. To bez sensu.
   Cóż, przykro nawet słuchać takich rzeczy. Ja jeszcze "załapałam" się na ten czas, kiedy dzieciństwo oznaczało - jak w filmiku - ciągłe zabawy na dworze. A z wymysłów techniki korzystaliśmy jedynie zimną, grając w grę telewizyjną :)
   Wychodzi na to, że człowiek stworzone przez siebie udogodnienia obraca na własna szkodę.

   Usuń
 5. Zgadzam się, portale społecznościowe mogą być przydatne, ale jak są stosowane z umiarem. Można na przykład odnowić stare znajomości, czy umówić się na spotkanie. Niestety w dzisiejszych czasach większość ludzi poświęca im cały czas wolny, a niekiedy nawet czas który przeznaczony jest na pracę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, tak to smutna prawda. Niestety, tak zdarza się coraz częściej... To naprawdę potrafi uzależniać!

   Usuń
 6. Zdecydowanie więcej potrzeba takich filmów. Smutne, ale jakże prawdziwe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście potrzeba, bo to, co się dzieje, wymyka się wielu spod kontroli.

   Usuń
 7. Niestety jest to zagrożenie, i coraz bardziej realne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jak najbardziej dobry film, który ukazuje prawdy i realia życia..;/

  OdpowiedzUsuń
 9. Z filmem już się gdzieś spotkałam.
  Co prawda, to prawda. Ale moim zdaniem tak jest z wszystkim i zawsze wykorzystujemy coś w nadmiarze, albo do innych, celów niż zostało wymyślone. Taka już natura ludzka-byleby wygodniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Smutne, ale prawdziwe jest to, co napisałaś. Niestety...

   Usuń
 10. dla mnie umiarkowanie we wszystkim jest najważniejsze!!!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, że coraz mnie ludzi zdaje się to rozumieć.

   Usuń
 11. Masz niestety rację. Widzę po młodych ludziach jak internet i portale społecznościowe stają się dla nich najważniejszym światem, jak zanikają relacje, uczucia, czułość, zainteresowanie rodzinne...To smutne

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie tylko smutne, ale i przerażające...

   Usuń
 12. Dla mnie tragiczne jest to co się teraz dzieje, śmieszy mnie jak słyszę "zgadamy się na fejsie" - to co, już nie można normalnie porozmawiać? Nie wiem co się dzieje, ale trzeba zacząć to zmieniać, bo niedługo ludzie w ogóle przestaną normalnie funkcjonować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sęk w tym, że to właśnie ci, którzy marnują swój czas na tak bezsensowne i bezproduktywne siedzenie przed komputerem nie zauważają swojego problemu.

   Usuń
 13. Kiedyś mówiło się, że wódka jest dla ludzi, tylko trzeba z niej korzystać z umiarem. Niestety teraz jest podobnie z internetem - jest przydatny i dla ludzi, ale...dla mądrych. Jak wszystko :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świetne i trafne porównanie. Zgadzam się z nim w 100%.

   Usuń
 14. wzruszyłam się, dziękuję Ci za to, że napisałaś o tym :)
  pozdrawiam serdecznie :))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Napisałam, bo mnie to boli i myślę, że trzeba o tym pisać, bo tak nie może być.
   Pozdrawiam także :)))

   Usuń
 15. Widziałam ten filmik już wcześniej. Bardzo prawdziwy, niestety. Życie towarzyskie przeniosło się do internetu, a kiedy chcemy się z kimś spotkać "na żywo", nagle okazuje się, że nikt nie jest zainteresowany:/ I coraz trudniej poznać kogoś tak normalnie, a nie przez internet. Szkoda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nic dodać, nic ująć. Cała prawda.

   Usuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...